PočasíO mněAl Gore - odborník nebo podvodník?

Snad každy slyšel něco o globálním oteplování. Největším propagátorem je Al Gore který před dvěma lety natočil "dokument" s názvem "Nepohodlná pravda". Tento dokument je nejen takovou Gorovou "one man show" není ani vůbec vědecký jak se tváří a má několik základních chyb.

 Al Gore se v dokumentu snažil co nejbarvitěji vylíčit, k čemu dojde, pokud člověk nesníží produkci skleníkových plynů. Tvrzení, že hladina oceánů brzy stoupne v důsledku tání ledovců buď v Antarktidě, nebo v Grónsku o šest metrů, však podle soudu není převládající vědecký názor. Experti převážně uvádějí, že celý proces bude trvat tisíce let a že stále ještě nedochází k zaplavování nízko ležících tichomořských atolů.


A nedá se prý ani stoprocentně dokázat, že kvůli globálnímu oteplování se ztrácí sníh z Kilimandžára, mizí Golfský proud, vysychá Čadské jezero a že díky němu zpustošil hurikán Katrina New Orleans. Ani několik utopených ledních medvědů není podle soudce důkazem, že jim rychle odtávají kry, na kterých žijí.

„Je to vymývání mozků“

Britská vláda se tento rok zavázala, že pošle tisíce kopií Goreova dokumentu na střední školy.


To znepokojilo kentského rodáka Stewarta Dimmocka. Ten film o lidském příspěvku ke globálnímu oteplování považuje za „vymývání dětských mozků“.


Řidič nákladního vozu vyzval soud, aby zakázal jeho promítání na britských školách. Neuspěl. Ale uštědřil pořádný políček „zelenému“ Alovi, který byl mezi letošními kandidáty na Nobelovu cenu za mír - a nakonec ji i získal....


Rozhodnutí soudu je nejen nepříjemnou zprávou pro Al Gorea, ale i vodou na mlýn lidem, kteří zpochybňují hrozbu globálního oteplování, jako je český prezident Václav Klaus. Právě Gorův dokument Nepříjemná pravda totiž notně přispěl k růstu zájmu o tuto problematiku.

 Komentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

 

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí